Idea łączy silniej niż pieniądze, czyli spotkanie z twórcami filmu o Wiedźminie

9 listopada 2019, 12:42

Niespełna pół wieku po pogromie rivijskim zaatakowane zostaje pradawne siedliszcze wiedźminów. Wkrótce potem z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka młoda renegatka podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za nią rusza Triss Merigold, która w temerskiej karczmie spotyka Jaskra, sławnego barda oraz Lamberta, ostatniego zabójcę potworów. Taki opis pojawia się przy filmie „Pół Wieku Poezji Później”, którego trailer od niedawna można zobaczyć w internecie. 8 listopada, w ramach Festiwalu Filmowego Offeliada, Klub Fantastyki Fantasmagoria poprowadził spotkanie z twórcami tego niezwykłego obrazu.

Naszymi gośćmi podczas rozmowy w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie byli Jakub Nurzyński (reżyseria, scenariusz) oraz Bartosz Wesołowski (rola Bogucha). Przedsięwzięcie, na które się porwali oraz jego historia są doprawdy fascynujące. Jak sami opowiadali gnieźnieńskiej publiczności, zaczęło się ponad cztery lata temu do pomysłu na kilkuminutowy filmik. Od tego czasu, produkcja rozrosła się do pełnometrażowego, profesjonalnego filmu z własną muzyką, efektami specjalnymi, świetnymi kostiumami oraz z udziałem znanych aktorów, w tym Zbigniewa Zamachowskiego w roli Jaskra.

Historia ta jest swoistą kontynuacją sagi Andrzeja Sapkowskiego, rozgrywającą się ponad dwadzieścia lat po zakończeniu akcji książek. Jej głównymi bohaterami są znani nam już Lambert oraz Triss, pojawia się w niej jednak także wiele innych, starych i nowych twarzy. Podczas spotkania twórcy opowiadali, skąd wzięli fundusze na sfinansowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, jak rozwiązali kwestię praw aktorskich oraz o tym dlaczego oczekują wiele od zbliżającej się, produkcji netflixowskiej. Podkreślali również, że większość z ogromnej rzeszy osób pracujących przy filmie robiła to gratisowo, z dobrego serca, porwana ideą produkcji od fanów dla fanów.  Gnieźnieńska publiczność miała też jako pierwsza w Polsce okazję do obejrzenia pięciominutowego fragmentu filmu.

Premiera „Pół wieku poezji później” już 30 listopada o 18.30 na YouTube. Nie przegapcie!

Foto: Anna Farman