Spotkanie z reżyserem filmu o Macieju Parowskim

13 listopada 2023, 12:47   Howler

W tym roku włączyliśmy się w organizację 16. Offeliady także poprzez koordynację pokazu filmu „Fantastyczny Matt Parey” w reżyserii Bartosza Paducha. Jest on próbą uchwycenia fenomenu Macieja Parowskiego, redaktora “Fantastyki” i “Nowej Fantastyki” odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy rodzimej fantastyki.

Film ten jest ważny dla nas tym bardziej, że w roku 2014 mieliśmy przyjemność spotkać się z Maciejem Parowskim na Offeliadzie, gdzie był gościem Fantasmagorii. Rozmowa z nim na zawsze pozostanie w naszych sercach jako piękne i ciepłe wspomnienie!

Sam film niezwykle nam się podobał. Połączenie animacji i wypowiedzi znanych pisarzy fantastyki i działaczy fandomu było mieszanką, która sprawiła, że cały obraz nie był monotonny i niezwykle ciekawie się go oglądało. Każdy, kto jeździł po konwentach rozpoznał też na nim wiele znajomych twarzy starszych i młodszych działaczy, którzy wspominali Macieja.

O Macieju Parowskim rozmawialiśmy także na spotkaniu po filmie z reżyserem obrazu, Bartoszem Paduchem. Twórca ten niejako specjalizuje się w filmach o polskiej kulturze. Ma na swoim koncie już kilkanaście produkcji, w tym obraz o alternatywnej grupie “Totart”, film “Bryła” o inżynierze i genialnym konstruktorze mostów Stefanie Bryle oraz “Skandal. Ewenement Molesty” o chłopakach, którzy w połowie lat 90., którzy postanowili założyć kultowy skład Mistic Molesta.

Podczas dyskusji wspominaliśmy Macieja, mówiliśmy o jego ciężkiej pracy jako redaktora i o tym, jak wiele fandom mu zawdzięcza. Było też o komiksach “Funky Koval” oraz “Wiedźmin”, których był współautorem. Wspominaliśmy też jego niełatwą osobowość i zdecydowane poglądy, które nie przeszkadzały mu jednak rozmawiać z innymi, wsłuchiwać się w ich zdanie i prowadzić wielogodzinne dyskusje.