O fanach, nagrodach oraz światotwórstwie, czyli spotkanie z autorem cyklu o Meekhanie

16 sierpnia 2021, 10:06   Howler

Robert M. Wegner najbardziej znany jest jako autor cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Jest to seria utrzymana w konwencji epickiej czy wojennej fantasy, składająca się z powieści i zbiorów opowiadań. W sumie jest to 5 książek oraz dwa opowiadania dodatkowe. Wszystkie ukazały się nakładem wydawnictwa Powergraph. Seria podbiła serca polskich fanów, także tych z Gniezna. 14 sierpnia mieszkańcy naszego miasta mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z autorem ich ulubionego cyklu, który święci triumfy także za granicą.

Na spotkaniu prowadzonym na Latarni na Wenei przez Wiktora Kolińskiego pisarz opowiadał o swoim procesie twórczym oraz początkach świata Meekhanu, który narodził się w umyśle autora, gdy ten był jeszcze w liceum. Potem przyszedł czas na pierwsze opowiadanie, które niespodziewanie dla samego autora ukazało się drukiem w „Science Fiction, Fantasy i Horror” w roku 2006 i wywołało sporą internetową dyskusję. Po kolejnych ciepło przyjętych krótkich formach rozpoczęła się współpraca autora z cenionym przez autorów i czytelników wydawnictwem Powergraph, która trwa do dzisiaj.

Pióro Wegnera docenili nie tylko Polacy, ale także nasi zagraniczni sąsiedzi. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” opublikowane w Czechach i w Rosji osiągnęły spektakularny sukces. Rosyjski magazyn „Mir Fantastiki” przyznał Wegnerowi w roku 2016 nagrodę Książki Roku, Książki Fantasy Roku, Książki Roku w plebiscycie czytelników i krytyków. Jego książki zostały przetłumaczone także na język litewski i ukraiński.

Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono rozmowie o tworzeniu fantastycznych światów, które - jak zaznaczył pisarz - są autentycznie nie tylko dzięki dbaniu o szczegóły czy konsekwencji w stosowaniu wymyślonych przez siebie reguł, ale przede wszystkim poprzez swoich bohaterów, którzy je ożywiają. Nie zabrakło również pytań o fanów, których pozazdrościć Wegnerowi może niejeden twórca oraz licznych nagrodach, które otrzymał za swoją twórczość.

Autor zapowiedział, że Cykl Meekhański ma mieć jeszcze co najmniej trzy części, a kolejna ukaże się w niedalekiej przyszłości. Zaznaczył, że ma już pomysły na następne dzieła, ale jest to perspektywa raczej odległa. Na zakończenie spotkania wszyscy chętni mogli otrzymać autograf autora z dedykacją.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy Fantasmagorii z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna oraz Latarnią na Wenei.

Więcej zdjęć ze spotkania zobaczyć można tutaj.