O komiksie, animacji i kobietach

5 lipca 2021, 08:53   Howler

To lato Fantasmagoria spędza wyjątkowo pracowicie. Po niezwykłym wieczorze autorskim z Radkiem Rakiem przyszedł czas na kolejne spotkanie, tym razem z twórczynią komiksów Olą Szmidą, które odbyło się 3 lipca 2021 roku w Latarni na Wenei.

Ola Szmida – rysowniczka i ilustratorka okazała się barwną i przesympatyczną osobą. Głośny komiks „Twarz, brzuch, głowa”, którego jest współautorką, to drugi, po „Totalnie nie nostalgii", graficzny memuar Wandy Hagedorn. Szmida opowiedziała nieco o kulisach współpracy z Hagedorn, o swojej technice ilustratorskiej, o komiksie jako medium i jego miejscu w dzisiejszej kulturze oraz pracy nad animacją.

Sporo miejsca poświęciła też współczesnej sytuacji kobiet, czyli tematowi komiksu, który – choć był jej zlecony – traktowała jak ważny i „swój”. Po rozmowie, prowadzonej przez Darię Kamińską, a wspomaganej przez psa Karmela, odbyły się krótkie warsztaty komiksowe. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z paraliżującą bielą pustej kartki, ale też z sekwencyjnością narracji komiksowej. Było fantastycznie!

Wydarzenie zorganizowały Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Latarnia na Wenei w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Fantasmagoria.

Więcej zdjęć w galerii na naszej stronie.

Foto: Anna Farman.