Zdobywca Nike w Gnieźnie, czyli spotkanie z Radkiem Rakiem

8 czerwca 2021, 11:01   Howler

To nie jest jedynie ukłon w stronę miłośników fantastyki, lecz przede wszystkim ukłon w stronę miłośników literatury pięknej. Zaproszeniem na spotkanie ze zdobywcą Nagrody Literackiej Nike 2020 - Radkiem Rakiem - Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna (a w partnerstwie z nią Fantasmagoria) otwiera piękne, literackie lato.

Na większość spotkań gnieźnieńska książnica zaprasza, nie tylko z uwagi na pandemiczne obostrzenia, pod tak zwaną chmurkę, czyli w plener. Tak będzie 22 czerwca o 19.00 podczas spotkania na Dziedzińcu Starego Ratusza.

Bezpłatne zaproszenia na to wydarzenie będą dostępne w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Wejście na spotkanie będzie możliwe po okazaniu zaproszenia. Obowiązuje zasada: jedno zaproszenie dla jednej osoby. Wydarzenie realizowane będzie w reżimie sanitarnym.

Radek Rak urodził się w 1987 roku, mieszka w Krakowie, jest lekarzem weterynarii. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry. Gnieźnianie mieli szansę już spotkać się z autorem w roku 2017, kiedy to był oficjalnym gościem 8. Konwentu Fantastyki Fantasmagoria. 

Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął od opowiadań w "Nowej Fantastyce", "Lampie" i e-zinie "Esensja". W 2014 roku ukazała się jego debiutancka powieść "Kocham cię, Lilith", a w roku 2016 kolejna - "Puste niebo". Znalazł się również wśród sześciu autorów opowiadań, które zebrane zostały w antologii w ramach projektu "Legendy Polskie" realizowanego przez ydawnictwo Powergraph i Allegro.

Laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Śląkfy 2019, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, Nagrody „Nowej Fantastyki” oraz Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla za powieść “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Tytuł ten był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.
Organizatorem wydarzenia są Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerzy: Miasto Gniezno, MOK, Stary Ratusz, Fantasmagoria Gniezno, Ośla Ławka, Latarnia na Wenei, Centrum Edukacji Kreatywnej Baza oraz GUTW.