Nagroda „Ikara” dla niepokojącej filmowej opowieści o przyszłości

11 listopada 2019, 19:14

Już od siedmiu lat Klub Fantastyki Fantasmagoria ma zaszczyt i przyjemność być partnerem Festiwalu Filmowego Offeliada w Gnieźnie. Jednym z przywilejów z tego wynikających, jest możliwość przyznania przez nasz klub nagrody za najlepszy film o tematyce science fiction lub fantasy. Tym razem, dzięki głosom klubowiczów, trafił on do Michała Wójcickiego za film „Świadomość Lalki”.

Zrobotyzowana przyszłość. Świat niezwykle inteligentnych maszyn, towarzyszących przeciętnie inteligentnym ludziom. Świat, w którym nauka udowodniła istnienie duszy i odkryła sposób na jej wykorzystanie. Kosma, genialny, lecz niestabilny psychicznie robotyk, zostaje zwerbowany do przełomowego projektu technologii dusz. Jego jedyną towarzyszką jest lalka, której poświęca całą swoją uwagę...

Jury złożone z członków Klubu Fantastyki Fantasmagoria doceniło obraz za nawiązanie do klasyki kina science fiction, czyli hołd oddany anime „Ghost in the shell” oraz niepokojąco realistyczną wizję już nie tak odległej przyszłości. Klubowiczów ujęła także ilość pracy w włożonej w techniczne przygotowanie tej nietuzinkowej animacji. Autor filmu – Michał Wójcicki odebrał nagrodę z rąk przedstawicieli Fantasmagorii: Magdaleny Gronek i Klaudii Komosińskiej podczas gali podsumowującej cały festiwal. Autorowi obrazu gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji festiwalu mieliśmy także okazję prowadzić rozmowę z twórcami filmu o Wiedźminie, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule. Liczymy, że także w przyszłym roku, podczas 14. Offeliady będziemy mieli okazję zorganizować spotkanie z kolejnym, ciekawym człowiekiem kultury.