Czwarta Fantasmagoria zakończona!

11 lutego 2013, 12:09

Spotkania z autorami, prelekcje na różnorodne tematy, konkursy, blok dla dzieci oraz ciesząca się ogromnym zainteresowaniem sala gier to tylko najważniejsze atrakcje Konwentu Fantastyki Fantasmagoria, który między 8 a 9 lutego 2013 odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury.Całość wydarzenia rozpoczęła się od wernisażu wystawy „Za Imperium”, która ukazywała dwanaście wielkoformatowych grafik komiksowych autorstwa Bastien Vivèsa oraz Merwan Chabanea. Wykazali się oni wybitnym ilustracyjnym i narracyjnym talentem w przedstawianiu bitew, kampanii oraz pochodów wojennych. Twórczość ich w kilku słowach przybliżył Michał Słomka prowadzący projekt „Sztuka Komiksu Europy Środkowej – Centrala”. Zaskakujące dla wielu informacje o wieloletnich związkach MOK-u z fantastyką przedstawił zaś Dyrektor Paweł Kostusiak, prowadzący w latach ’80 i ’90 sekcję związaną z tym tematem.

Podczas trwania całego konwentu równolegle prowadzono punkty programu w kilku salach. Manga room, pod kierownictwem Magdy i Piotra oraz gościnnie Michała i Wiktora, zaproponował fanom japońskiej animacji i komiksu konkursy z nagrodami, pokazy Anime Music Video oraz ciekawe prelekcje związane między innymi z postaciami antyherosów oraz adaptacji gier typu Visual Novel.

Znajdujący się w auli MOK Games Room spełniał podczas całego wydarzenia funkcję bijącego serca konwentu. Filip, Marcin i Lidka, wspomagani przez innych członków Klubu Fantasmagoria tłumaczyli przybyłym zasady gier oraz kierowali ich wypożyczaniem. Chętni mogli zagrać w planszówki, karcianki, gry zręcznościowe, a także podpatrzeć rozgrywki bitewniaków w świecie Władcy Pierścieni.

Ogromną popularnością cieszył się również blok dla najmłodszych przygotowany przez Magdę i Ewę z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Dzieci wraz z rodzicami stworzyły bramę do Narni i wykonywały z papieru magiczne istoty. Na koniec spotkania odwiedził je Święty Mikołaj, który wręczył podarunki oraz zaprosił na specjalny film animowany.


W sali projekcyjno – prelekcyjnej prowadzonej przez Izę i Łukasza można było wziąć udział w fantastycznym konkursie serialowym, podyskutować o zombie czy porozmawiać o sylwetce Edgara Allana Poe. Nie zabrakło również spotkań z autorami książek. Paweł Zych wprowadził zebranych w magiczny świat przepięknie narysowanych istot wypełniających jego „Bestiariusz Słowiański”. Był również czas na autografy dla fanów oraz opowieści o następnych, planowanych albumach. Magda Parus, autorka trylogii „Wilcze dziedzictwo”, zarysowała zaś historię zmieniającego się obrazu wilkołaka w kulturze i popkulturze.

W pokoju RPG przez dwa konwentowe wieczory można zaś było wziąć udział w sesjach prowadzonych przez Tomka, który porwał słuchaczy w klimaty niesamowitych uniwersów Warhammera i Neuroshimy. Warto również wspomnieć, iż na holu MOK, przez cały czas trwania wydarzenia, amatorzy książek i innych fantastycznych gadżetów mogli się w nie zaopatrzyć na specjalnych stoiskach księgarni Komiksowej KIK, Ligatury i Centrali, Podziemnych Pracowni oraz Sylwii Błach.

Za rok kolejna, piąta już odsłona Konwentu Fantastyki organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Klub Fantastyki Fantasmagoria. Miejmy nadzieję, że przyniesie ona publiczności jeszcze większej ilości ambitnej rozrywki na dobrym poziomie.
Członkowie Klubu Fantasmagoria pragną serdecznie podziękować współorganizatorom, sponsorom i partnerom: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, Ligaturze, Centrali, Księgarni Komiksowej KIK, Podziemnym Pracowniom, Kinu Helios, Firmie Rebel, Wydawnictwu Portal, Pizzerii Retro, organizatorom Pyrkonu, Podziemnym Pracowniom i Sylwii Błach za pomoc i współpracę przy tworzeniu tego niesamowitego wydarzenia.