Fantasmagoria po raz piąty

24 lutego 2014, 12:44

Czy w Polsce można zrobić dobry serial fantasy? Co to jest teslapunk? Dlaczego czasem nie warto zaglądać na koniec książki? Ile kosztują ball-jointed dolls? Czy sześć godzin wystarczy, by wygrać w „Talismana”? I czy można stworzyć majtki z wodorostów? Na te i inne pytania odpowiedź mogli poznać uczestnicy V Konwentu Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie, który odbył się między 21 i 22 lutego 2014 roku.

 


Organizatorzy jak zwykle przygotowali mnóstwo atrakcji, w kilku blokach tematycznych. Ogromny pokój gier oferował naukę i darmowe wypożyczanie prawie stu różnych gier planszowych, karcianych i figurowych, a organizowane tam mini turnieje cieszyły się niemalejącym zainteresowaniem. W pokoju RPG natomiast, mistrzowie gier prowadzili sesje w światach, do których wkroczyć można tylko dzięki swojej wyobraźni, bez udziału komputera, książki czy telewizora. Przewidziano także warsztaty z konstruowania postaci oraz specjalne sesje dla tych, którzy z tematyką gier fabularnych zetknęli się po raz pierwszy. Niemniejszą popularnością cieszył się LARP, czyli mini gra terenowa, w której gracze wcielają się w realia przygotowane przez prowadzącego, musząc wykazać się zarówno talentem aktorskim, jak i inicjatywą.

Sala prelekcyjna oferowała różnorodne punkty programu dla tych, którzy lubią naukową stronę fantastyki. Znany pisarz Krzysztof Piskorski opowiedział o obliczach retrofuturystyki, czyli wizjach przyszłości skonstruowanych przed wieloma laty. Fani militariów mogli zaś dowiedzieć się wiele o dziwnych machinach, jakie na przestrzeni wieków konstruowali ludzie w celach wojennych: od betonowych czołgów, aż po rakiety sterowane gołębiami. Uczestnicy spotkania z Wojciechem Szydą, mogli zaś posłuchać o koncepcjach fantastycznych książek z Gnieznem w tle i kondycji dzisiejszego rynku literatury fantastycznej. Tematyka pozostałych prelekcji obejmowała między innymi internetową twórczość młodocianych pisarzy, naukę rysowanie mangowych prac oraz creepy pasty czyli niezwykle popularne miejskie legendy dostępne w sieci.

Pokój mangi, poświęcony japońskiemu komiksowi i animacji, oferował bogaty program dla chcących wygrać atrakcyjne nagrody. Konkursy z wiedzy o wybranych tytułach, kalambury i krzyżówki zachęcały do udziału i walki o talony na zakup książek i komiksów. Prowadzący ten blok programowy przygotowali także przeglądy najlepszych tytułów, a także namawiali do obejrzenia serii ciekawych, a szerszemu kręgowi widzów nieznanych.


Co byś zrobił, gdyby nagle okazało się, że mimo otwartych szeroko oczu, pozostawałeś ślepy na to, co dzieje się wokół Ciebie? Dowiedzieli się tego nowi strażnicy magicznego rezerwatu, podczas fantastycznego panelu dla dzieci zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna. Przybyłe maluchy, jako nowi opiekunowie wróżek, olbrzymów, chochlików, najpierw musiały zjeść mleczny smakołyk, aby móc zobaczyć baśniowy świat. Potem ich obowiązkiem stało się przygotowanie kreacji dla wróżek – motyli, korony króla drzew czy pilnowanie wiedźmy Muriel. Książka „Baśniobór” Brandona Mulla okazała się kopalnią fantastycznych pomysłów i była inspiracją do dobrej zabawy.

Na uczestników konwentów czekały także dwa turnieje karaoke, kącik laika, wystawy oraz stoiska z grami, książkami i komiksami. Po raz pierwszy także, dzięki gościnności Miejskiego Ośrodka Kultury, program obejmował także godziny nocne. Liczna obecność fanów fantastyki, zarówno z Gniezna, jak i regionu pokazała zaś, że taka impreza jest potrzebna. Więcej zdjęć z wydarzenia można obejrzeć na naszej stronie, w dziale Galeria.


Organizatorzy dziękują wszystkim prelegentom za ciekawe prezentacje, wolontariuszom za ich ciężką pracę, sponsorom za atrakcyjne nagrody, a uczestnikom za ich wspaniałą i otwartą postawę! Do zobaczenia za rok!