Ósme spotkanie z Fantasmagorią w Gnieźnie

21 lutego 2017, 21:07

Kilkadziesiąt punktów programu, ponad 600 uczestników i trzy dni wspaniałej zabawy z kulturą w wielu wymiarach – tak w skrócie podsumować można VIII Konwent Fantastyki Fantasmagoria. Między 17 a 19 lutego 2017 roku ściągnął on do Miejskiego Ośrodka Kultury entuzjastów literatury, filmów, komiksów, gier oraz dobrej zabawy we wspólnym gronie.

Organizatorzy, czyli członkowie Klubu Fantastyki Fantasmagoria po raz pierwszy zdecydowali się na stworzenie programu, który będzie obejmował aż trzy dni i był to strzał w dziesiątkę. Zachęciło to do przyjazdu do Gniezna miłośników fantastyki z różnych zakątków naszego kraju, którzy bezpłatnie nocować mogli w dwóch salach MOK. Warto wspomnieć, że wstęp na cały konwent był darmowy.

Odwiedzający chętnie brali udział w licznych panelach w sali prelekcyjnej, gdzie można było także spotkać się z gośćmi działu literackiego. Znani w całej Polsce pisarze: Witold Jabłoński, Radek Rak oraz Marcin Podlewski nie tylko prowadzili własne punkty programu, ale także brali udział we wspólnych dyskusjach. Rozmawiali między innymi o potrzebie solidnego przygotowania materiału do pisanych właśnie książek, kanonie literatury fantastycznej czy niesamowitych aspektach słowiańszczyzny. Fascynujące były także wykłady przygotowane przez pozostałych prelegentów, związane między innymi z amerykańskim światem komiksów, Śródziemiem stworzonym przez Tolkiena czy istotą posthumanizmu.

Bijącym sercem konwentu był jak zwykle ogromny Pokój Gier, w którym wypożyczyć można było planszówki, a dzięki pomocy wykwalifikowanej ekipy instruktorów, nauczyć się ich zasad. Tuż obok, na holu znajdowała się strefa wystawców, oferująca duży wybór książek, komiksów oraz niezwykłych gadżetów, jak ręcznie robiona biżuteria czy niepowtarzalne koszulki. Fani japońskiego komiksu i animacji spędzić mogli wiele godzin w sali mangi i anime dyskutując o najnowszych trendach i produkcjach pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wiele godzin programu wypełniły tu także konkursy i quizy z atrakcyjnymi nagrodami.

Dla amatorów bardziej praktycznych aspektów fantastyki przygotowano salę warsztatową. Można się było na niej na przykład dowiedzieć się, jak wygląda praca w wydawnictwie gier planszowych, jak przeistoczyć się w odgrywaną postać, gdzie w ogóle szukać ciekawych LARP-ów i czego lepiej nie robić na sesji RPG, oraz wziąć udział w dwóch niesamowitych konkursach karaoke, które jak zwykle zgromadziły tłumy. Swoich fanów miały także liczne LARPy, w czasie których gracze wcielali się w skonstruowane przez prowadzącego postacie i próbowali osiągnąć wyznaczone przez niego cele. W sali RPG mistrzowie gry prowadzili sesje wymagające od graczy wyobraźni oraz kreatywności. Dzięki nim można było przeżywać niezwykłe przygody, nie ruszając się od wspólnego stołu.

W salach galerii MOK oglądać można było ogromne dioramy ze świata Gwiezdnych Wojen, własnoręcznie wykonane przez Krzysztofa Wilczyńskiego. Towarzyszyła im wystawa figurek, postaci, robotów, gadżetów, a także ogromnych modeli pojazdów ze świata Star Wars. Tuż obok niezwykłe miejsce dla konwentowiczów przygotowała Obwoźna Czytelnia Komiksów z Biblioteki UAM w Poznaniu. Oprócz setek komiksów z całego świata oferowała wygodne miejsce do czytania i zaciszny kąt do odpoczynku od fantastycznego zgiełku. Wielu chętnych miał też kącik orgiami, w którym prowadzący z grupy Dorigami uczyli, jak wykonać z papieru prawdziwe cuda: statki kosmiczne, smoki czy żurawie.

II Konwentowy Konkurs Cosplay także przyciągnął sporą publiczność. Wystąpiło przed nią aż dwunastu zdolnych, młodych ludzi, którzy własnoręcznie wykonali stroje swoich ulubionych postaci z gier czy filmów, a potem zaprezentowali w nich przygotowaną przez siebie scenkę. Sędziowie, wśród których znalazła się ceniona cosplayerka Arshania, zdecydowało się przyznać pierwszą nagrodę Darii „Darimie" Wróblewskiej, która odtwarzała postać Judal z serii Magi: The Labyrinth of Magic. Trofeum za strój lub podobieństwo do postaci powędrowało Klaudii Lei Lerki, która wcieliła się w Yoshikę Tsushimę, a najlepszy układ taneczny przygotował Mikołaj „Iron” Adamczyk, który wystąpił jako Charizard z serii Pokemon. Nagroda za najlepszą scenkę przypadła do Ewelinie „Yasu” Potockiej i Arkadiuszowi „Daru” Grajnertowi, którzy wcielili się w Polskę i Rosję z serii „Axis Powers Hetalia”. Wyróżnienia za cosplay otrzymali Daria Skalniak oraz Wiktoria Ratajczak.

Wielkie ukłony należą się orgom konwentowym, którzy przygotowali i zrealizowali całe wydarzenie. A są to: Łukasz Kaczmarek (Games Room oraz sprzęt), Iza Budzyńska (sala prelekcyjna i program), Magda Gronek (manga i anime), Justyna Czechowska (biuro konwentu), Tomasz Antosik (RPG), Daria Kamińska (opieka nad gośćmi), Piotr Dudek (manga i anime), Adam Komosa (cosplay i RPG), Ania Tubacka (wystawcy), Bartek Gruszczyński (grafika oraz opieka nad gośćmi), Arkadiusz Kukawa (wolontariusze oraz bezpieczeństwo), Błażej Adamski (Games Room), Artur Adamski (LARP i cosplay), Lidia Wawrzyniak (sala warsztatowa i Games Room), Robert Guziałek (Games Room), Anna Jabczyńska (sala warsztatowa, cosplay), Ariel Marcinkowski (Games Room), Mateusz Wierzbicki (sala prelekcyjna) oraz Wiktor Koliński (koordynacja całości).

Wspaniałymi wolontariuszami, którzy dbali o czystość, porządek i bezpieczeństwo byli: Sebastian Wołowiec, Artur Buczyński, Arek Budniak, Klaudia Komosińska, Katarzyna Klimkiewicz, Mateusz Sójka, Filip Lewandowski, Adrian Jagiellicz, Mikołaj Janik, Daniel Superczyński, Zuzanna Liske, Marcin Ochotny, Krzysztof Domagalski, Miłosz Domagalski, Mateusz Stebelski, Piotr Zaradny, Bartosz Gal, Piotr Król, Magdalena Hoffman, Manuela Frąckowiak, Eryka Więckowska, Marta Wesołowska, Matylda Chudzińska, Natalia Sobczak, Martyna Masłowska, Julia Orzołek, Zuzanna Jamiołkowska, Adam Antuszewicz.

Dobre dusze konwentu, które pomagały orgom, gdy tylko mogły, to: Tomasz Kaczorek, Mikołaj Antczak, Wiktoria Ratajczak, Ewa Jaworska, Aleksander Jagiellicz, Anna Dąbkowska.

Wielkie podziękowania należą się także Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, który od lat jest magicznym miejscem konwentowych spotkań i współorganizatorem wydarzenia. Wdzięczność wyrażamy także Wielkopolskiemu Samorządowemu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za udostępnienie sali na cosplay, a także sponsorom: Drukarni Majorczyk, Gamers Cave, Black Monk, Coscon, Helios Gniezno, Pizzerii Retro oraz Audio Serwisowi Janusza Jóźwiaka. DZIĘKUJEMY!

Więcej zdjęć można znaleźć na naszym profilu FB!